Su hayatımızın vazgeçilmezi. Çay ve kahve için de, makarna yapmak için de suya ihtiyaç duyuyoruz. Peki marketlerden aldığımız ya da evimize arıtma yaptırdığımız suları ne kadar iyi tanıyoruz? Sağlıklı ve iyi su mu tüketiyoruz yoksa içtiğimiz suyun özelliklerinden haberimiz yok mu? Bu blog yazısında bir suyun sağlıklı ve iyi olduğunu nasıl anlayacağımıza dair ipuçları vereceğiz..


Suyun özellikleri ve değerleri müşteri tarafından bilinmeli

İster marketten alınmış plastik şişe su, ister her gün gelen damacana su, isterse de evimize yeni kurulacak arıtma cihazından içilecek su olsun. Bilinçli bir müşteri bu suyun özelliklerini ve temel değerlerini (kalsiyum-magnezyum-mineral  gibi..) bilmeli ve kararını buna göre vermelidir.

Plastik şişe ve damacana su alan müşteriler için yasal olarak ürün üzerinde veya ilgili kurum-firma tarafından suyun temel özellikleri ve değerleri yazılmaktadır. Evine arıtma suyu taktırmak isteyen müşteriler ise kurulum yapacak kişiden ilgili bilgileri almalı, kurulum sonrası su analiz değerini bizzat takip etmelidir.

İyi bir su nasıl anlaşılır?

Suda mineral ne kadar fazlasya o kadar kaliteli

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından paylaşılan rapora göre iyi bir suda magnezyum değeri 75 mg. Kalsiyum değeri ise 250 mg. Kalsiyum ve magnezyum başta olmak üzere aldığımız bütün hazır ve doğal kaynak sularında mineral çeşitinin fazla olması gerektiği gibi değerleri de fazla olmalı.

Kaliteli su nasıl anlaşılır?

pH değeri 4.5 ila 9 arasında olmalı

Saf yağmur suyu pH olarak tam 7. Uzman bilim insanları ve doktorlar tarafından ortak karar olarak görülen iyi ve sağlıklı bir suyun pH değeri minimum 4.5 maksimum ise 9 olmalı. Bir suyun pH değeri 7’den ne kadar küçülürse su o kadar asitik özellik kazanıyor. 7’den ne kadar büyürse ise o derece bazik özellik kazanıyor.

Sağlıklı su nasıl anlaşılır?

Suyun rengi kalitesini belli etmez

Suyun rengi veya dışarıdan görünüşüne göre kesin bir yargı vermek mümkün değil. Suyun renginin bulanık olmaması burada en önemli nokta.

Birwater Evsel ve Endüstriyel Su Arıtma Hizmetleri


#suaritma #saglik #kalite #ph #mineral #birwater

Birwater Twitter İnstagram Birwater

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir